Sakal Ekimi Antalya

Anasayfa » Saç Ekiminde FUT Yöntemi
Saç Ekiminde FUT Yöntemi

Saç Ekiminde FUT Yöntemi

Saç ekimi işleminde kullanılan iki uygulamadan birisi olan Fut yöntemi, başın arkası ve kulakların arasındaki alandan alınan saç köklerinin belirlenen bölgeye uygulanması işlemidir. Sağlıklı saç köklerinin bulunduğu doku parçası cerrahi bir yöntemle alınır. Bu doku parçasında bulunan saç kökleri tekli ve ikili saç kökleridir. Saç kökleri ayrılarak, saçların bulunmadığı bölgeye nakledilir. Fut işleminin gerçekleştirilmesi yaklaşık olarak 5 saat kadar sürmektedir. Saç ekiminde FUT yöntemi günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

Saç ekiminde FUT yöntemi hakkında

Saç Ekiminde FUT YöntemiUygulamanın sonrasında saç köklerinin alındığı bölgeye dikiş atılmaktadır. Sonuç olarak orada küçük bir iz kalması söz konusudur. Günümüzde daha az tercih edilen bir saç ekme yöntemi olsa da saç köklerinin toplu bir şekilde alınması vakit tasarrufu sağlaması bakımından avantajlı olmaktadır.

Fut yöntemi ile saç ekimi yapıldığı zaman, uygulanan işlem sebebiyle saç köklerinin alındığı bölgede geçici bir süreliğine duyu kaybı oluşup, uyuşma meydana gelebilir. Bunlar kalıcı problemler değildir, bir süre sonra tamamen ortadan kalkarlar. Fut yöntemi ard arda uygulanmaya elverişli değildir. İlk uygulamadan sonra en az 6 aylık bir süre geçtikten sonra tekrar yinelenmektedir. Tedavi sonrasında Fut yöntemi ile beraber saçlar doğala yakın bir görünüm alırlar.

FUT yöntemi ve tedavi sonrası

Tedavi evrimi Fut yönteminden daha sonra ortaya çıkmış olan ve FUE yöntemi adı verilen saç ekme yöntemine gelir. Hastalar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemde uygulama bölgesinde iz kalmaması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Fakat fue uygulamasında saç kökleri tek tek alındığı için bu yöntem fut saç ekiminden daha uzun sürmektedir.

Bu iki yöntem arasında uygulama açısından farklılıklar vardır. Her iki yöntem de aynı başarı oranına sahiptir.

Saç ektirmek isteyen bazı kişiler bu yöntemlerden hangisini seçeceğine karar vermekte zorlanmaktadırlar. Aslında bu konuda en doğru kararı verecek olan kişi saç ekimini uygulayacak olan uzmandır. Hangi yöntem hastaya uygunsa onun gerçekleştirilmesi önemlidir. Ayrıca bu konuda işinin uzmanı bir saç ekimi ekibiyle çalışmak başarıyı önemli ölçüde etkilemektedir.

Fut yöntemi ile saç ekme uygulaması daha kısa sürede gerçekleşir. Bu yüzden fiyat bakımından fue yöntemine göre daha ucuz olmaktadır. Bu yöntemle saç ektiren kişiler uygulamanın sonrasında uzmanın önerilerine dikkat etmelidir. Bir süreliğine bölgeyi güneşten, sudan ve dışarıdan gelen darbelerden korumaya özen göstermelidirler.